m1

USTAWIENIA BLOKOWE

Najprostszym systemem magazynowania wyrobów paletowanych jest ustawianie blokowe. Towary są ustawiane blisko siebie. Z tą samą ilością towaru na palecie (ta sama wysokość), palety są ustawiane jedna na drugiej. Ustawianie Blokowe wymaga dużej ilości towaru tego samego typu, inaczej jest to bardzo nie efektywna metoda.


m2

REGAŁY WJEZDNE LUB PRZEJEZDNE

System magazynowania „oszczędzający” miejsce. Wskazany w magazynach z małym asortymentem towarów oraz magazynach o dużych kosztach eksploatacji (chłodnie, magazyny ogrzewane). Regały mogą być budowane jako „wjeżdżane” (wózek wjeżdża w regał i wyjmuje / dostarcza) lub „przejeżdżane” (wózek przejeżdża przez regał). Regały „Wjeżdżane” wobec tego nie wymagają korytarzy roboczych; palety są układane na długich dźwigarach nośnych lub na szynach paletowych. Regały „Wjeżdżane” mogą być postrzegane jako Ustawianie Blokowe lecz z lepszym dostępem zabezpieczeniem i kontrolą.


m3

REGAŁY PALETOWE

Najbardziej pospolity system magazynowania. Każda pojedyncza paleta jest łatwo dostępna. Regały są łatwe do modyfikacji i rozbudowy. Mogą być wyposażone w uchwyty na kable, pół-palety itp. Niski koszt inwestycji. Wymagany odstęp między regałami zależny jest od wyboru wózka(ów) jak i czy dopuszczony jest ruch dwukierunkowy. Wózki ustawiające z operatorem stojącym wymagają jedynie 2,2 m korytarza; wózki typu Reach Truck – 2,6m; wózki z przeciwwagą – 3,5m; Wózki do konfekcjonowania – od 1,2m.


m4

REGAŁY „PODWÓJNEJ GŁĘBOKOŚCI”

Specjalny typ Regałów „Wjeżdżanych”, gdzie dwie palety są ustawiane jedna za drugą. Ten typ składowania oszczędza miejsce, lecz nie zapewnia swobodnego dostępu do wszystkich palet. Wymagany specjalny wózek z wysuwanymi widłami.

REGAŁY PÓŁKOWE

m51Pojedynczy poziom układania może być stosowany do wszystkich typów małych towarów.

m52Wielopoziomowe układanie pozwala na dobre wykorzystanie przestrzeni. Wszystkie poziomy mogą być obsługiwane zarówno przez ręcznie ładowane wózki jak i wózki widłowe. Towary mogą być przemieszczane w górę i w dół przez wózki widłowe jak i podnośniki.

m53Ruchome Półki – jest to metoda oszczędzająca powierzchnię magazynową. Półki są umieszczone na szynach, przemieszczane ręcznie lub mechanicznie. Towar chroniony jest przed kurzem, łatwo może być zabezpieczony przed kradzieżą.

m54Układanie przy bardzo wąskich przejściach jest bardzo ekonomiczną metodą, kiedy przepływ przez magazyn jest duży. System obsługiwany przez wózki z unoszoną kabiną lub windy. Wymaga administrowania systemem i jest zwykle uzupełniany metodami koordynacji i przesyłania pobieranych elementów.


m6

RUCHOME REGAŁY

Regały są umieszczone na napędzanych elektrycznie wózkach poruszających się na szynach w podłodze. Operator otwiera przejście sygnałem radiowym, systemem przycisków lub sygnałem świetlnym. Ruchome regały dają bardzo duże wykorzystanie przestrzeni, lecz przepływ przez magazyn jest mały. Wartość inwestycji jest relatywnie duża. Z regulowanym przejściem ok. 4m, towary mogą być efektywnie podejmowane zarówno przez wózki ustawiające jak i z przeciwwagą. Podejmowanie towarów przez wózki konfekcjonujące pozwala na otwarcie jednocześnie trzech przejść (3 x 1,3m). Sposób składowania efektywny w np. chłodniach.

REGAŁY WSPORNIKOWE

Używane przy składowaniu długich przedmiotów.


m8

KARUZELA

Automatyczny system karuzelowy nadaje się do składowania drobnych elementów podejmowanych ręcznie.


m9

REGAŁY PRZEPŁYWOWE

Kompaktowe składowanie z towarami o dużym przepływie. Kilka różnych artykułów i możliwość FIFO (First In First Off – Pierwsze Weszło Pierwsze Wyszło). Właściwy dla towarów paletowanych lub w kartonach. Mogą się przesuwać na nie napędzanych przenośnikach z rolkami hamującymi, na napędzanych rolkach lub na przenośnikach z kółkami. Duża wysokość inwestycji.


m10

REGAŁY „PUSH BACK”

Specjalny typ „Żywego” Magazynu, gdzie palety są wpychane w regał.